На Прикарпатті планують встановити пам’ятник польському досліднику Гуцульщини Станіславу Вінцензу

n8В Івано-Франківській області планують встановити пам’ятник польському письменникові, дослідникові і збирачеві гуцульського фольклору Станіславу Вінцензу.

«Цей геніальний письменник у нас в області не вивчений, про нього знають одиниці. Треба організувати його вивчення спочатку, а потім подумати про відзначення на достойному рівні, включаючи будівництво пам’ятника Станіславу Вінцензу», – повідомив голова Івано-Франківської облдержадміністрації Михайло Вишиванюк під час зустрічі з представниками польських громадських організацій області.

Він доручив ректору Прикарпатського університету імені Василя Стефаника Ігорю Цепенді разом з представниками польських товариств розробити відповідну програму з вивчення творчості С.Вінценза.

«Це буде дійсно наш реальний вклад у розвиток українсько-польської культури», – зазначив губернатор.

Як повідомив під час зустрічі І.Цепенда, Прикарпатський університет імені В.Стефаника «розпочав виконання грантової програми з будівництва етностаціонару імені Вінценза саме у тих місцевостях, де були його садиби». Він також пообіцяв під час святкування 20-річчя кафедри полоністики університету 28 листопада цього року за участю представників Генерального консульства Польщі у Львові порушити питання стосовно відзначення С.Вінценза, щоб «спільно розпочати координаційний процес».

Нагадаємо, С.Вінценз – польський письменник, філософ, перекладач народився 30 листопада 1888 року у селі Слободі Рунґурській (нині с.Слобода Коломийського району). Дитячі та юнацькі роки провів у свого дідуся і бабусі, проживав у селі Бистрець Верховинського району.
Навчався в гімназіях у Коломиї та Стрию, у Львівському та Віденському університетах. У 1914 році у Відні захистив дисертацію з філософії. Знав чотирнадцять мов.
У 1930 р. почав писати головний твір свого життя — чотиритомну епопею про Гуцульщину «На високій полонині». У 1939 році повернувся в Слободу Рунґурську і був арештований службами НКВД. Завдяки допомозі українських письменників Івана Ле та Петра Панча його звільнили з тюрми. Тоді С.Вінценз перебрався у свій маєток у Бистриці на присілку Скарби, а звідти у 1940 році таємно, разом з дружиною Іреною, дітьми Андрієм та Барбарою, завдяки допомозі бистрецького гуцула П. Білоголового, перейшов через кордон на Чорногірському хребті (Татарський перевал).
Помер 28 січня 1971 року у Лозанні (Швейцарія). У 1991 році тіла С. Вінценза та його дружини перепоховали на Сальваторському цвинтарі у Кракові

Top